„Įsigyjome iš vystytojo sklypą, kuriame jis pagal statybų rangos sutartį pradėjo statyti mums namą. Darbai turėjo būti užbaigti prieš mėnesį, tačiau dar galo nesimato. O ir tai, kas jau padaryta, kelia mums abejones dėl kokybės. Jaučiamės spastuose – sumokėjome jau beveik visą sutartą sumą, bet namo dar neturime. Ką galima padaryti, kur kreiptis? Ar galima statytoją priversti kuo greičiau užbaigti darbus ir ištaisyti broką?“ – klausia Alina P.
Atsako ECOVIS ProventusLaw advokatų kontoros advokato padėjėjas Marius Matiukas:
Sveiki,
Pirmiausia turite įdėmiai peržiūrėti savo sutartį su darbų rangovu. Atkreipkite dėmesį į tokias sąlygas: Kokie yra sutarti darbų terminai? Ar darbai buvo suskirstyti etapais? Kaip užfiksuojamas atliktas darbas? Kada apmokama už darbus? Kokia atsakomybė rangovui vėluojant atlikti sutartus darbus?
Peržiūrėjus darbų rangos sutartį turėtumėte rasti dalį (ar visus) atsakymus. Kartais atsitinka, kad užsakovas pasirašo statybininko pasiūlytą sutartį įdėmiai jos neperskaitęs ir neaptaręs svarbių aplinkybių su statytoju. Tokiais atvejais gali būti, kad sutartyje net nėra aiškiai apibrėžtos statytojo pareigos ir atsakomybė. Tokia situacija nėra labai gera, tačiau nemažai nuostatų, reglamentuojančių statybos rangos santykius, yra numatyta įstatymuose. Pirmiausia, Civiliniame kodekse.
Darbų kokybė ir terminai – gina įstatymas
Kalbant apie darbų kokybę, Civilinis kodeksas nustato rangovo atsakomybę už darbų kokybę: rangovas atsakovo užsakovui už nukrypimus nuo normatyvinių statybos dokumentų reikalavimų, taip pat už tai, kad nepasiekė šiuose dokumentuose ar sutartyje numatytų statybos rodiklių.
Civilinio kodekso 6.658 straipsnyje yra nustatyta, kad jeigu rangovas nepradeda laiku vykdyti sutarties arba atlieka darbą taip lėtai, kad jį baigti iki termino pabaigos pasidaro aiškiai negalima, užsakovas turi teisę atsisakyti sutarties ir reikalauti atlyginti nuostolius. Jeigu darbo atlikimo metu pasidaro aišku, kad jis nebus tinkamai atliktas, užsakovas turi teisę nustatyti rangovui protingą terminą trūkumams pašalinti, o jeigu rangovas per nustatytą terminą šio reikalavimo neįvykdo, – atsisakyti sutarties ir arba reikalauti atlyginti nuostolius, arba pavesti trečiajam asmeniui darbą pataisyti rangovo sąskaita.
Taigi, Jūs kaip užsakovai turite nemažai būdų ginti savo pažeidžiamas teises. Jūsų situacijoje patarčiau kreiptis kvalifikuotos teisinės pagalbos į advokatų kontorą, kadangi tik tiksliai nustačius visas aplinkybes galima nuspręsti kokių konkrečių veiksmų Jums reikėtų imtis ginant savo teises.
…………………
Jeigu norite užduoti klausimą ir gauti viešą arba asmeninę teisininko konsultaciją nekilnojamojo turto ar statybų klausimais, parašykite mums el.paštu info@soreal.lt
Žymos: brokas, konsultacija, namo pirkimas, namo statyba, pažeistos teisės, statyba, statybų rangos sutartis, teisininko konsultacija