„Parduodame butą. Pirkėjas siūlo „rodyti“ didesnę kainą pirkimo-pardavimo sutartyje, kad gautų didesnę paskolą iš banko ir nereikėtų mokėti pradinio įnašo.
T.y. mūsų buto pardavimo kaina yra 51tūkst., o rašysime sutartyje 60tūkst. ir notarinėje sutartyje pasirašysime, kad jau gavome pradinį įnašą 9 tūkst. eurų. Po buto įkeitimo bankas perves mums prašomus 51tūks. (nes kredituoja 85proc. pirkimo kainos). Ar tai mums kuo nors gręsia? Jei taip, kaip galima išvengti rizikos ir parduoti butą?“ – klausia Vaidas Z.
Atsako ECOVIS ProventusLaw advokatų kontoros advokato padėjėjas Marius Matiukas:
Sveiki,
atsakant į Jūsų klausimą, pirmiausia noriu pabrėžti, kad niekada ir jokiomis aplinkybėmis nerekomenduoju dėti savo parašą dokumentuose, kuriuose yra nurodyti neteisingi duomenys ir/ar aplinkybės.
Šiuo atveju yra bandoma jus įtraukti į neteisėtą veiklą, siekiant suklaidinti banką ir „apeiti“ banko taisykles dėl kredito suteikimo. Turite atsiminti, kad nekalbant apie žalą mūsų valstybei, jūs sutikdami pasirašyti tikrovės neatitinkančią sutartį, keliate tiesioginį pavojų savo interesams.
Pasekmės gali būti įvairios
Visada būtina atsiminti bendrą principą, kad pažeisdami įstatymą jūs iš dalies ar visai prarandate teisę į teisinę savo interesų gynybą tiek kiek tai susiję ta situacija. Pasirašydami notaro patvirtintą sutartį, jūs patvirtinate, kad sutartyje nurodyti faktai ir aplinkybės yra teisingi.
Tokia situacija gali sukelti daugybę įvairių pavojų: pvz., pasirašius pirkimo – pardavimo sandorį ir vėliau paaiškėjus, kad jūsų parduotas butas turi trūkumų, kurių jūs nebuvote aptarę prieš parduodant butą, pirkėjas gali reikalauti taikyti restituciją t.y. atstatyti situaciją į buvusią prieš pirkimo sandorį padėtį. Tokiu atveju jums būtų sugražinamas parduotas butas, o jūs privalėtumete gražinti pirkėjams sumokėtą už butą pinigų sumą nurodytą notarinėje sutartyje – 60 tūkstančių eurų. Paaiškėjus tokiai situacijai jūs taip pat galite būti įtartas pinigų plovimų ar kitų nelegalių operacijų atlikimu.
Sutaupo jie, o sumokėti gali tekti jums
Reikėtų atkreipti dėmesį ir į mokėtinus mokesčius. Tuo atveju, jei parduodamas butas buvo įsigytas mažiau nei prieš 10 metų ir už mažesnę sumą, nei bus nurodyta pirkimo – pardavimo sutartyje, nuo kainų skirtumo į Valstybės biudžetą jums reikės sumokėti Gyventojų pajamų mokestį (GPM). Pavyzdžiui, jei parduodamą butą buvote pirkę prieš 8 metus už 50 tūkstančių eurų, o sutartyje nurodyta, kad parduodate už 60 tūkstančių eurų, sekančiais metais iš jūsų bus pareikalauta sumokėti 15% GPM nuo padidejusios kainos t.y. 10 tūkst. eurų. Taigi jūs turėsite sumokėti 1500,00 eurų GPM.
Rizikos išvengti šiuo atveju yra labai paprasta – tiesiog vengti dalyvavimo neteisėtose schemose. Kaip išvengti rizikos ir parduoti savo butą jums visada patars atitinkami specialistai. Visada geriau užbėgti problemoms už akių ir iš anksto kreiptis į nekilnojamo turto brokerių bei advokatų kontorą bei gauti visus reikalingus specialistų atsakymus.
…………………
Jeigu norite užduoti klausimą ir gauti viešą arba asmeninę teisininko konsultaciją nekilnojamojo turto ar statybų klausimais, parašykite mums el.paštu info@soreal.lt
Žymos: buto pardavimas, konsultacija, patarimai, pažeistos teisės, teisininko konsultacija