5 būsto paieškos klaidos, trukdančios pasirinkti gerai

5 būsto paieškos klaidos, trukdančios pasirinkti gerai

Būsto paieška retai kam būna lengva ir paprasta. Bet tai yra itin atsakingas procesas, kuris vėliau reikšmingai įtakos gyvenimo kokybę, todėl į jį negalima žiūrėti pro pirštus.

Aprašėme dažnai pirkėjų daromas klaidas, kurių rekomenduojame Jums išvengti:

 

1. Pirkti pirmą pasitaikiusį patikusį būstą. Remiantis JAV atliktais tyrimais, žmogus vidutiniškai apžiūri tik 3 namus prieš nusiperkant vieną iš jų. Žinoma, jeigu tik įėjus pro duris supratote “tai – jis” ir esate tikri dėl prašomos kainos pagrįstumo, galima ir sutartį pasirašyti iš karto. Bet kaip rodo praktika,

Tačiau dažnai žmonės turi ganą abstraktų suvokimą apie tai, ko jiems iš tikrųjų reikia (pvz., “atsirado antras vaikas, mums reikia 3 miegamųjų”). Dėl to prie problemos sprendimų prienama gana siaurai ir apribojami kiti pasirinkimai. Pvz., nekvestionuojama, ar tikrai verta likti tame pačiame rajone, kur gyveno prieš tai, o gal geriau kraustytis arčiau centro ar parko. Kai apžiūrimi ir palyginami tarpusavyje bent 5-10 skirtingi variantai, yra  daug lengviau suprasti kas patinka ir kas tikrai ne, kur tik “gali gyventi”, o kur – nori.

2. Kitas kraštutinumas – sugalvoti savo idealius namus ir metų metus jų ieškoti. Tokiu atveju yra didelė (maždaug 97%) rizika, kad Jūs jų nerasite niekada. Tad neverta ir švaistyti laiką. Idealius namus daug lengviau yra sukurti, negu rasti. Tam reikia tik išskaidyti Jūsų idealą į kintamas ir pastovias sudedamasias dalis. Pvz., kalbant apie butą – išplanavimas, interjeras gali būti keičiami iš karto ar ilgainiui, o vieta ir aukštas jau bus nekintami. Taip pat reikia įvertinti vaizdą pro langus, kaimynystę ir kitus nuo Jūsų nepriklausančius parametrus. Tokiu būdu išgryninsite kas iš tikro svarbu, o į ką neverta kreipti dėmesio. Ir galbūt šis baisus butas raudonomis lubomis ir vonia vidury kambario įjungus fantaziją ir investavus kelis tūkstančius eurus į kosmetinį remontą gali virsti svajonių namais senamiestyje, o pro jo didelius langus Jūs kasdien grožėsitės parko vaizdais.

3. Labai bloga idėja yra vykti į būsto apžiūras su vaikais. Kai kurie pirkėjai vyksta apžiūrėti skelbime patikusio buto “visa šeima” – su vaikais, seneliais, o kartais ir tetom. Jeigu vaikai ir seneliai nėra tie asmenys, kurie finansuoja būsto įsigijimą, nereikia jų klausti “na kaip tau, ar patinka šis butas”? Nes nepaisant to, kad jie gyvens su jumis naujai įsigytame būste, sprendimą (ir atsakomybę už jį) turi priimti perkantys. Nes būtent ant jų pečių kris būsto remontas ir išlaikymas, todėl visų pirma jie patys turi įvertinti naujo būsto pranašumus, trūkumus ir atitikimą savo bei šeimos poreikiams. Kuo daugiau žmonių – tuo daugiau nuomonių ir tuo mažiau galimybių išgirsti sveiko proto balsą.

Dar blogiau, kai į apžiūras vedami maži vaikai, nes jie blaško tėvų ir pardavėjų (brokerio ar savininko) dėmesį, trūkdo susikaupti ir išsamiai susipažinti su parduodamu objektu. Rezultatas – paskubomis apžiūrėtas ir neįsimintas būstas, daug neatsakytų klausimų ir tikimybė tiesiog praleisti pro akis vertą dėmesio objektą.

4. Neverta tartis su draugais ir tikėtis, kad jie Jus palaikys. Absoliuti dauguma žmonių bet kurioje situacijoje mieliau pataria “nerizikuoti”. Ir tai visiškai nesusiję su tuo, kad jų nuomone, Jūsų pasirinktas būstas yra prastas ar neatitinka kažkokių konkrečių kriterijų. Čia visai ne apie tai. Tiesiog daug mažesnė atsakomybė yra žmogų “atkalbėti”, negu “įkalbėti”. O jei paskui paaiškės, kad butas blogas? “Geriau tegu neperka, nei paskui kaltina mane, kad patariau nusipirkti”. Neverta kalbėti ir apie žmonėms (taip, būna ir draugams, nes jie irgi žmonės) būdingą kitą savybę – pavydą, kuris kartais tiesiog pasąmoningai neleidžia pagirti ar paskatinti įsigyti geresnį daiktą, negu pats turi. Galų gale Jūsų šeimos ir kitų žmonių poreikiai, pomėgiai, lūkesčiai ir svajonės skiriasi. Todėl turi skirtis ir jūsų namai.

5. Prieš pradedant ieškoti naują būstą neįvertinti savo finansinių galimybių. Kartais pirkėjai perdaug gerai galvoja apie banko požiūrį į jų finansinę situaciją. Tokiu atveju galima sugaišti daugybę laiko norimo būsto paieškai, o jį suradus sužinoti, kad trūksta pinigų. Dar blogiau būna, kai apie tai, kad bankas nesuteiks paskolos, sužinoma tik pasirašius preliminarią sutartį ir sumokėjus užstatą. Tokie pirkėjai rizikuoja prarasti pinigus ir gali būti garantuoti tik dėl būsimo nerimo ir streso.

 

Norite pasitarti dėl perkamo būsto? Visada galite kreiptis į mus. 

Dalintis
Žymos: , , , , ,